Acasă > Stiri > Stiri ATVROM  >  O zi incredibila pentru RED BULL KTM la MXGP – Marele Premiu italian

O zi incredibila pentru RED BULL KTM la MXGP – Marele Premiu italian

4 minute

MXGP a ajuns la jumatatea campaniei 2024, de data aceasta la Maggiora pentru Marele Premiu al Italiei. Abordand noroiul moale si alunecos si cursul ingust dificil de la nord de Milano, Red Bull KTM Factory Racing a obtinut 1-2 in MX2 alaturi de motocicleta KTM 250 SX-F, in timp ce viteza si priceperea lui Jeffrey Herlings pe KTM 450 SX-F au asigurat inca un moto „P1” si statutul de secund in MXGP.

• Rezultatele 3-1 inseamna un al saselea podium MXGP al sezonului pentru Jeffrey Herlings si a doua sa victorie in decurs de sapte zile.
  • Sacha Coenen castiga din nou MX2 la o saptamana dupa primul sau succes din Letonia, luand 4-1 in motos si aratand o viteza excelenta de start
  • Liam Everts revendica 2 din cele 3 iesiri MX2 la Maggiora si termina pe locul 2 la general pentru a patra aparitie la tribuna din 2024
  • Campionul Mondial, Andrea Adamo, inregistreaza locul 4 la Marele Premiu de acasa, in timp ce Cas Valk ocupa locul 16 intr-un alt arc wildcard MX2
  • Primul pentru Gyan Doensen in turul sapte din unsprezece in Campionatul European EMX125 2024! Tanarul olandez castiga singura moto duminica cu KTM 125 SX pentru a inchide pe placa rosie
  • Dupa sase Mari Premii in sapte saptamani, MXGP incarca acum bagajele de marfa pentru a zbura catre Lombok pentru date consecutive indoneziene in perioada 29-30 iunie si 6-7 iulie

De acesta data, riderii MXGP au avut de suferit din cauza unor furtuni intense de vara. Facilitatea deluroasa Maggiora Park – casa traditionala a Marelui Premiu al Italiei de aproape zece ani, de cand structura stransa a fost renovata si readusa la specificatiile Campionatului Mondial FIM – a fost inundata vineri seara si in anumite parti ale zilei de sambata pentru un antrenament restrictiv si calificare, modificandu-se programul pentru clasele MXGP si MX2.

Red Bull KTM Factory Racing a ajuns sa faca fata conditiilor nefavorabile, sarbatorind dubla victorie in Letonia in weekendul precedent. Spre deosebire de terenul in principal plat si nisipos din Kegums, noroiul si urcusurile abrupte ale Maggiora au fost un test foarte diferit si s-au complicat si mai mult de ploaia torentiala.

Intr-una dintre putinele faze uscate ale zilei de sambata, Jeffrey Herlings a reusit sa ocupe locul 2 in cursa de calificare RAM dupa un start stralucitor a urmat o iesire de 20 de minute si 2 ture. In MX2, incarcarea lui Liam Everts si trecerea captivanta a ultimului tur pe Simon Laegenfelder i-au garantat belgianului al doilea Pole Position si 10 puncte sambata de puncte pentru acest trimestru. Sacha Coenen a ocupat locul 4, iar Andrea Adamo a fost pe locul 6 (Cas Valk a ocupat locul 8 decent) intr-o alta aventura statica.

Duminica a fost, din fericire, fara ploaie, dar potopul de sambata seara a facut ca terenul sa se inmoaie si a creat mai multe denivelari si santuri mai adanci. Starturile au fost vitale. Herlings a fost printre primii patru la inceputul primului moto MXGP, apoi trecut rapid pe locul 3 si  i-a urmarit pe Tim Gajser si Jorge Prado. Diferenta s-a extins cand a marcat P3 la steag: doar 2,3 secunde au impartit trio-ul. In a doua cursa, Prado a coborat in ​​al doilea viraj, lasandu-l pe Gajser sa stabileasca ritmul inaintea lui Jeffrey si pe un traseu uscat care a combinat sectiuni accidentate cu un pachet dur mai plat. Din nou, duoul a zburat in formatie si KTM #84 s-a apropiat de conducere. Presiunea a functionat deoarece o greseala a lui Gajser i-a oferit lui Jeffrey o pista mai clara si un spatiu de respiratie pentru a patra victorie a anului in motoare. Locurile 3 si 1 au fost recompensate cu locul 2 la general si al saselea trofeu din calendar.

MX2 moto 1 a fost detinut confortabil de Liam Everts, Red Bull KTM mergand cu 1-3-4, iar Adamo si Coenen i-au urmat exemplul. Performanta la start a lui KTM 250 SX-F a ajutat brigada portocalie sa faca un alt holeshot si toate cele trei motociclete KTM portocalii au fost primele cinci clasate in primele viraje. Coenen a fost P1 iesind din primul corner si apoi a aparat pozitia pana la linie. A doua victorie in cursa in timpul unei saptamani a confirmat un scor de 4-1 si i-a oferit victoria generala datorita triumfului sau in cursa. A egalat la puncte cu compatriotul Everts, care a ocupat locul 4; permitand numarului 72 sa urce la tribuna pentru prima data in patru Grand Prix, Everts a fost urmarit pentru clasament in ultimele doua tururi de catre un Andrea Adamo hotarat. Campionul mondial a reusit 3-5 si a ratat treapta a treia a podiumului. El a sigilat locul 4 la sfarsitul zilei, ajutand la finalizarea celui mai bun weekend al sezonului pentru echipa.